Linux na moim komputerze.

    Od roku 1999 instalowałem na moich komputerach różne dystrybucje Linuxa.

    W roku 1999 zainstalowałem dystrybucję Suse Linux 6.0. Był tam program ładujący LILO wybierający Linux i Windows 98, a później nowsze skompilowane jądra.
    Przeprowadzałem kompilację jądra, a później wymianę jądra na nowszą wersję.
    Przestałem tę dystrybucję rozwijać po zapełnieniu się partycji o rozmiarze 1 GB.

    W roku 2002 zainstalowałem dystrybucję Red Hat 7.1, na dysku o pojemności 2,1 GB, która działa nadal na starszym komputerze. Działa w niej obsługa plików dźwiękowych (vaw i midi)
    W roku 2005 po awarii tego systemu i zamontowaniu mniejszych dysków na starym komputerze ponownie zainstalowałem na tym dysku Linux Red Hat 7.2 , ale z programem ładującym system GRUB

    W roku 2005 zainstalowałem na nowszym komputerze dystrybucję Suse Linux 9.1. Była to wersja pudełkowa, brakowało wiele pakietów do narzędzi programowania i kompilacji jądra. Ale udało mi się je ściągnąć z Internetu i przy pomocy programu YAST zainstalować. Z powodu zapełnienia dysku o pojemności 4 ,3 GB przerwałem prace nad rozwijaniem tej dystrybucji aż do czasu zakupu większego dysku.

    W roku 2006 zainstalowałem na nowszym komputerze dystrybucję Mandriva 2006, później na jej miejscu Suse Linux 10.1, a ostatecznie z powodu obsługi Neostrady Aurox 12.0 PL. Były problemy z uzyskaniem prawidłowego obrazu na monitorze LCD Philips.
    Dla systemu SUSE nawet nie powstawał obraz , tylko się pojawiał komunikat od własnego systemu sterowania monitora, żeby zmienić częstotliwość odchylania pionowego na 60 Hz. Trudności te zostały rozwiązane dopiero po zakupie nowszej karty graficznej.
    Program instalacyjny Mandrivy utworzył automatycznie komendy map umożliwiające prawidłowe ładowanie systemu Windows z dysków hdb i hdc. Dla systemu SUSE 10.1 nie było tych komend map w pliku lilo.conf i system Windows ładował się prawidłowo tylko z dysku hda.

3 ostatnie instalacje wykonywałem na najnowszym dysku 40 GB wspólnie z systemem Windows XP.
Z powodu obecności Windows XP , musiałem wybrać wersję indywidualną instalacji.
Instalator pozostawiał śmieci po poprzedniej instalacji Linuxa.
Zdarzyło się nadpisać Master Boot Record i system Windows XP nie chciał się uruchomić.
Udało mi sie naprawić MBR przy pomocy programu Boot Manager z aplikacji Paragon Partition Manager 7.0 , którą zdobyłem z CD-Roma czasopisma Komputer Świat Ekspert 10/2006.
Przy pomocy głównego programu Partition Manager wyczyściłem partycje hda2 , hda3 i hda5 dla systemu Aurox.

W niedzielę 29 października ostatecznie zainstalowałem dystrybucję Aurox. Z powodu indywidualnej instalacji musiałem zaznaczyć kratkę na wybór dodatkowych pakietów do instalacji, aby mieć zainstalowany interfejs graficzny KDE.
Gdy tego nie robiłem , tworzyła sie okrojona wersja Auroxa tylko z trybem tekstowym, bez dostępu do Midnight Commandera.
Program GRUB umieściłem w pierwszym sektorze partycji /hda2, która została dowiązana do katalogu /boot.
Partycja /hda3 została partycją wymiany SWAP o rozmiarze 760 MB dwukrotnie większej od wartości pamięci operacyjnej 384 MB.
Partycja /hda5 została wykorzystana do nagrania głównej części Linuxa , punkt montowania /.
Wtedy jeszcze nie zgłaszalo się okno logowania do Neostrady.
Zarejestrowałem się do Forum dyskusyjnego na www.aurox.pl .
Szukałem w wiadomościach informacji na tematy instalacji systemu i uruchomienia Neostrady.
Zaraz po instalacji zadziałało połaczenie z Internetem przez sieć lokalną.

W dniu 31 października wystąpiła awaria dostępu do Internetu tej sieci i wtedy aplikacja do aktualizacji oprogramowania , domyślnie szukająca pakietów do instalacji na serwerach Auroxa wyłączała się. Przy pomocy informacji z Forum zmieniłem ustawienia w pliku parametrów /etc/yum.repos.d/aurox.local.repo linię komendy na baseurl=file:///media/Aurox/Aurox/RPMS , aby instalator poszukiwał pakiety na płycie DVD.
Potem doinstalowałem kilka pakietów z obsługi sieci i wtedy pomogło i zgłosiła się Neostrada.
Patrz o uruchomieniu Neostrady pod Windows Moja Neostrada.
Niestety nie zanotowałem, których pakietów brak przeszkadzał w uruchomieniu Neostrady. Na pewno nie brakowało wtedy pakietów na temat ADSL. Plik firmware znalazłem na plycie instalacyjnej CDROM od Neostrady. Tylko przy każdym logowaniu zdarza się, że ADSL manager żąda podania od nowa parametrów logowania. Dlatego trzymam je sobie w pliku tekstowym na pulpicie w celu wklejenia w razie potrzeby. System Aurox nie montuje domyślnie dysków z Windows. Byc może nie zainstalowałem jakichś pakietów podczas instalacji. Ale ułożyłem sobie skrypt, który uruchamiam jako root w razie potrzeby w oknie terminala z pomocą MC.

W dniu 3 listopada zainstalowałem program Quanta do tworzenia dokumentów html.Wcześniej w pliku yum.repo wstawiłem 2 dodatkowe linie na szukanie pakietów do instalacji w katalogu na dysku, DVD instalacyjnym. Jako 3 możliwość pozostaje stara linia na szukanie w Internecie. Instalacja przebiegła prawidłowo. Wcześniej program yum gubił się nie mogąc znaleźć pakietu na DVD(wtedy była tylko linia na szukanie na stronie WWW).

W dniu 4 listopada skompletowałem pakiety Apache, PHP i MYSQL. Uruchomiłem serwer Apache i skrypty PHP. program Quanta ostatecznie poprawił się w pracy tworząc dla nowego dokumentu szkielet strony WWW. Być może miało tu wpływ skopiowanie na dysk programu tidy. Zaobserwowałem, że błędy kodowania znaków z ogonkami występują dla użytkownika zwykłego. Dla uzytkownika root program działa prawidłowo. Niestety zdarza się błąd pamięci dla zbyt trudnych operacji

Okno dialogowe przy tworzeniu nowego dokumentu HTML.

W dniu 5 listopada 2006 przetestowałem ostatecznie usługę MYSQL. Okazało się ,że MYSQL ma domyślnie użytkownika root bez hasła. Apache ma plik wykonywalny httpd w katalogu /usr/sbin, a MYSQl pliki wykonywalne MYSQL i inne w katalogu usr/bin.

W dniu 6 listopada 2006 ostatecznie rozwiązałem problem montowania partycji Windows W pliku /etc/fstab wprowadziłem linie dla partycji vfat  na przykład dla partycji hdb1/dev/hdb1 /mnt/dysk_D vfat defaults 0 0;

W dniu 7 listopada 2006 zainstalowałem system skryptów PHP - PHP MyAdmin. wersję 2.9.0.3. Od razu po skopiowaniu PHPMyAdmin się uruchomił.

W dniu 9 listopada 2006 skopiowałem na siłe pakiety CMAKE do katalogu /usr.
Po tym Konqueror przestał wyświetlać stronę file:///usr/share/doc/HTML/index.html.
Po sprawdzeniu przy pomocy MC w trybie root okazało się , że sknociły się ustawienia katalogu /usr/share/doc/HTML
podkatalog /doc
Natomiast pakiet CMAKE nadpisał właśnie podkatalog /usr/share/doc z prawami dostępu tylko dla roota.
Po zmianie praw dostępu strona sie ponownie pojawiła.
W międzyczasie założyłem jako root nowego użytkownika, który nie miał dostępu do tej strony.

W dniu 11 listopada  2006 skonfigurowałem pluginy Java dla bankowości elektronicznej. Zainstalowałem plik file:///root/dokumenty/j2sdk-1_4_2_03-linux-i586.rpm ,oraz w katalogu /usr/lib/firefox-1.5.0.6/plugins utworzyłem link symboliczny do pliku /usr/java/j2sdk1.4.2_03/jre/plugin/i386/ns610-gcc32/libjavaplugin_oji.so
Po tych czynnościach wreszcie ładuje sie strona http://www.kb24.pl , dla strony http://www.bph.pl zgłasza sie applet do zatwierdzania przelewów. Tylko BPH czepia się nieodpowiednich znaków, gdy wprowadzam znaki z ogonkami. Serwis http://www.inteligo.pl jeszcze przed wykonaniem powyższych instalacji prawidłowo wykonał przelew.

W dniu 12 listopada  2006 odkryłem, że GRUB czeka jednak 2 sekundy z uruchomieniem domyślego systemu operacyjnego..
Jeśli wtedy wcisnę dowolny klawisz (najprościej Enter) , to zgłasza się menu GRUBa.
Później przy pomocy manuala programu GRUB wprowadziłem komendy mapowania dysków hdb i hdc map(hd0) (hd1) oraz map(hd1) (hd0), po czym Windows z tamtych dysków ładuje się prawidłowo.
Po zakomentowaniu linii hiddenmenu menu GRUBa zgłasza sie zawsze.
Podobne komendy mapowania występowały w pliku lilo.conf.
Jednak system Aurox podczas instalacji nie wprowadził tych komend automatycznie.

W dniu 13 listopada  2006 wprowadziłem podobne instrukcje map w pliku grub.conf na moim starym komputerze z Linuxem Red Hat 7.2.
Dokonalem też transmisji przez protokół ftp w Midnight Commanderze. Zapisałem linię komendy w pliku tekstowym, w celu wielokrotnego kopiowania. Wygląda ona następująco: /#ftp:użytkownik:hasło@serwer_ftp.
Niekiedy ze względów bezpieczeństwa lepiej opuścić hasło, które będzie można wprowadzić później.
Program MC (Midnight Commander) pamięta ostatnio otwarte serwery ftp. Można te połączenia przywołać.

W dniu 16 listopada  2006 przy pomocy programu Paragon Partition Manager zlikwidowałem niepotrzebne już menu programu Boot MAnager
Ustawiłem jako aktywną partycję /hda2. Teraz ustawiłem w BIOSie opcję ładowania systemu operacyjnego z napędu A: lub C:
Zgłasza się z partycji /hda2 menu GRUBa. Można z niego wybierać albo Linux , albo Windows z dysku /hda /hdb lub /hdc.
Nie ma potrzeby często zmieniać opcji ustawienia BIOSu.
Poprawił się również program Quanta z zakładaniem nowego projektu.
Tworzy podobnie jak dla użytkownika root szkielet dokumentu html.

W dniu 22 listopada  2006 przestała się zgłaszać sluchawka od Neostrady. Okazalo się, że został odinstalowany kilka dni temu wcześniej pakiet ADSL Client. Po ponownym zainstalowaniu pakietu słuchawka pojawiła się ponownie.
Na razie nie działa kompilacja jądra Make All , ale działa make Menuconfig. Próbowałem doinstalować nowe pakiety kernel, potem odinstalowałem starszy pakiet kernel i wtedy odinstalowało pakiet ADSL client.

W dniu 26 listopada  2006 zainstalowałem pakiet programistyczny Lazarus z płyty DVD instalacyjnej nr 1. Jest to pakiet do programowania w Pascalu. Zainstalowałem też wszystkie pakiety Free Pascal z tego DVD, oraz przegrałem dokumentacje programistyczne.

W dniu 28 listopada  2006 analizowałem plik Makefile z pakietu KernelDevel i na razie utworzyłem w katalogu /usr/src/kernels/2.6.17-1.2139_FC5-i586 dowiązanie do katalogu /usr/src/kernels/2.6.17-1.2139_FC5-i586/Documentation/DocBook i teraz make help działa do konca dobrze. Przedtem pojawiał sie komunikat : make[1]: /usr/src/kernels/2.6.17-1.2139_FC5-i586/Documentation/DocBook/Makefile: Nie ma takiego pliku ani katalogu
make[1]: *** Brak reguł do wykonania obiektu `/usr/src/kernels/2.6.17-1.2139_FC5-i586/Documentation/DocBook/Makefile'. Stop.
make: *** [help] Błąd 2

Przypuszczam, że komunikat z kompilacji jądra Brak reguł do wykonania obiektu /init/main.o jest skutkiem braku niektórych plików źródłowych jądra.
Sprawdziłem to, po skopiowaniu z pakietu linux-2.6.18.3.tar.bz2 kilku plików źródłowych do podkatalogu /init zniknęły komunikaty o braku reguł, tylko pojawily sie inne komunikaty na temat braku innych plików źródłowych wymaganych przez skopiowane pliki źródłowe,

W dniu 4 grudnia 2006 uruchomiłem program k3b do nagrywania płyt cdrom/dvd.
Z menu uruchom program wstawiłem k3b. Program ten tworzy projekt nagrania płyty , do niego należy dodać metodą przeciągania pliki i katalogi , a następnie mozna wykonać nagranie, a także zachować projekt.

W grudniu 2006 Zainstalowałem na moim nowym komputerze Sempron AMD 2800 1600 Mhz inny system Linux Mandriva 2006.Czyli wróciłem do wypróbowanej juz dystrybucji

W dniu 20 grudnia 2006 Stwierdziłem że po przełączeniu komputera na inny typ monitora obraz w trybie graficznym znika. W przypadku Windows nie ma tego zjawiska.

Później uruchomiłem Linuxa Aurox ponownie z monitorem LCD i obraz się ponownie pojawił. Wtedy zmieniłem rozdzielczość na 1024*768.
Potem udało się zmienić monitor na CRT i obraz już nie znikał.
Czyli przyczyną znikania obrazu była nieosiągalna dla monitora częstotliwość 1280*1024, ale system Windows XP radzi sobie z tym problemem.

W dniu 3 lipca 2007 zainstalowałem na nowym dysku mojego najnowszego komputera dystrybucję Suse Linux 10.1.

Ważne linki:

http://rpm.pbone.net/-wyszukiwanie pakietów rpm do instalacji
http://www.kernel.org-Pakiety źródłowe jądra
http://www.aurox.org-Strona projektu Aurox
Polskie Forum Linuksowe
Stronę zacząłem tworzyć przy pomocy programu Kword.

Stronę aktualizowałem początkowo przy pomocy programu Quanta , ale z uwagi na trudności kodowania polskich znaków w formacieUTF-8  przeszedłem na Microsoft Front Page.

Data aktualizacji strony:

2007-07-09