Wycieczka do Baranowa i Sandomierza

Zamek w Baranowie

Autobus wycieczkowy

Sklep Dea w Debicy

Wejście do Zamku w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie


Baszta

Rusztowania przy baszcie zamku

Brama Główna z zegarem słonecznym

Przy ozdobnym portalu.


Krużganki na dziedzińcu

Widok schodów i bramy od strony dziedzińca

Polichromia na sklepieniu w krużgankach

Ja przy zabytkowej armacie przed wejściem

Fontanna w parku w Baranowie

 


Przy zabytkowej armacie



Hotel w Baranowie


Ja przy rzeźbie w parku

Lipa przed Zamkiem w Baranowie

Kostium ks. Jeremiego Wiśniowieckiego

Chorągiew z Archaniołem , w głębi kostium Bohdana Chmielnickiego


Zbroje rycerskie z filmu "Ogniem i Mieczem"

Portrety rodziny Kurcewiczów

Kopia obrazu Rubensa z Wenus

Portret króla Stefana Batorego
 

 


Galeria z widokami miast włoskich Antoniego Chrzanowskiego
 

Wycieczka do Baranowa odbyła się w sobotę 2 czerwca 2001 r. Autobus wycieczkowy firmy przewozowej Atlanta z Jasła jechał przez Dębicę i Mielec.
Przed bramą zamku znajdują się 2 armaty , z datą wg cyfr łacińskich MCXXXV (1135). Jest to data założenia Baranowa przez króla Bolesława Krzywoustego.
Zamek w obecnej postaci jest budowlą renesansową fundowaną przez Rafała Leszczyńskiego , a projektowaną i wykonaną przez architekta włoskiego Santi Gucci.
Dziedziniec zamku w Baranowie jest bardzo podobny do dziedzińca na Wawelu.
W salach znajdują się ciekawe obrazy: kopie obrazów Rubensa , obrazy sławnych osób: króla Stefana Batorego , ojca króla Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie trwa remont zamku. Niedawno odnowiono polichromie na sklepieniach w krużgankach dziedzińca.
Na zewnątrz zamek otacza piękny park z rzeźbami.
Mury zamku szczęśliwie przeszły ostatnie działania wojenne, niestety wnętrza renesansowe nie zachowały oryginalnego wystroju.
Zamek był tuż po 2 Wojnie Światowej magazynem zboża. Dlatego czuć teraz we wnętrzach zapachy współczesnych materiałów obiciowych (z tworzywami sztucznymi).
W wieku 20 duże zasługi dla konserwacji Zamku w Baranowie położył Kombinat Siarkowy w Tarnobrzegu, który ma tam swoje muzeum.
W tych wnętrzach kręcono sceny z serialu "Czarne Chmury".
W galerii umieszczono współczesne obrazy malarza z Krakowa Antoniego Chrzanowskiego z widokami 16-wiecznych miast włoskich: Rzymu ,Florencji , Wenecji , Neapolu.
Dużą atrakcją była wtedy wystawa rekwizytów rycerskich z filmu Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem".
Niestety nie zrobiłem zdjęć w Sandomierzu z powodu przejściowej awarii przesuwu filmu. Później się okazało, ze  kolega, który pożyczał baterię włożył ja z przeciwną biegunowością.
W Sandomierzu zwiedzałem zabytkowe podziemia długości 500 m , w których wg legendy dzielna Halina kazała zasypać Tatarów , przez co ocaliła miasto. W podziemiach znajdują się grafiki ścienne na tematy z historii Sandomierza - wykonane techniką nakładania białych i czarnych warstw tynku. Te podziemia , które waliły się w latach 70-tych zostały zabezpieczone przez górników z Bytomia , którzy pozostawili na pamiątkę chodnik górniczy.
W roku 1976 moja siostra Jolanta jako pracownik "Ś.p Geoprojektu" z Krakowa prowadziła badania gruntu przy konserwacji skarpy wiślanej w Sandomierzu.
Na zakończenie wspomnę, że nazywam się tak samo jak kasztelan Witowski z Sandomierza , u którego schroniła się Helena Kurcewiczówna w "Ogniem i Mieczem".

Moja strona o Ogniem i Mieczem

Data aktualizacji strony 17 sierpnia 2007