Mój Nowy Linux Red Hat 7.2

Drukowanie , Montowanie dyskietki i dysku Windows, Połączenie z Internetem, Tryb 32-bitowy dysków ,
Kompilacja jądra, instalacja PHP, powtórna instalacja, Program konfiguracyjny Setup,
Ustawienie rozdzielczości ekranu 800x600, Lista zadań w panelu krawędziowym, Wznowienie prac ,
Naprawa ustawień GNOME.Koniec_REDHAT

26 września 2002, Wreszcie zainstalowałem nowszą wersję Linuxa na dysku 2,4 GB.
Dysk ten razem z szufladą zakładam do kieszeni C:. zamiast nowego dysku 40 GB z systemem Windows.
Tym razem wybrałem dystrybucję RED HAT 7.2 z zeszytu CHIP SPECJAL ZIMA 2001. Ta dystrybucja jest nabardziej rozpowszechniona i jest na jej temat najwięcej opracowań w języku polskim.
Niestety nie ma ona domyslnie zainstalowanych polskich liter.
Podczas instalacji dla ostrożności zalożyłem do mojego komputera tylko jeden dysk 2,5 GB do kieszeni C:.
Podczas instalacji nie obyło się bez klopotów i powtórek. Próbowałem tworzyć partycję dla Linuxa przez Partition Magic. Ale utworzyłem je tylko 2 i instalator ich nie zaakceptował , więc dalem za drugim razem opcję automatycznego sformatowania partycji dla Linuxa. Okazało się ,że linux potrzebuje przynajmniej 3 partycje : BOOT , wymiany i roboczą.Podczas instalacji miałem kłopoty z moim zuzytym napędem CD_ROM. Z powodu CD Roma kilka razy przerywałem instalację. Potem wyczyściłem napęd pod Windows przy pomocy płyty czyszcącej. Okazało się , że czyszczenie odbywa się dopiero podczas odtwarzania 8 utworu . Jest to właśnie połowa płyty , gdzie się znajduje szczoteczka. Przez 4 lata podczas uruchamiania tej płyty nie dochodziłem do 8 utworu. To czyszczenie znacznie pomogło , tak że teraz błedy odczytu występują znacznie rzadziej. Ale czasem one też wystepowały podczas instalacji i jeszcze raz storpedowały mi już zaawansowaną instalcje po ponad godzinie pracy. Gdy zadeklarowałem za duzo pakietów (ok 700) , to instalator nie znalazł pliku i nie było mozliwości pominąć tego pliku i dokończyć instalację. Powtórzyłem więc instalację z zestawem domyslnym pakietów. Zajeło mi to ponad 800 GB. Następne pakiety można będzie zainstalować później gdy już poznam do znudzenia te pierwsze. Podczas instalacji instalator rozpoznał moja kartę graficzną S3 Virge i mój monitor. Mogłem metodą podglądu dopasować rozdzielczość ekranu. Przy rozdzielczości 640*480 na ekranie pojawił się widoczny obraz Okienek X-Windows. Również rozpoznanie myszy przeszło bez klopotów. Instalator rozpoznał też moją drukarkę , kartę sieciową. Pod koniec instalacji zadeklarowałem też hasło root i jednego dodatkowego użytkownika rafal z hasłem.Zadeklarowałem też parametry sieci do internetu.
Ale uruchomienie nowego Linuxa po skończonej instalacji było przyjemne. Zgłosił się System w wersji okienkowej.System okienkowy zgłasza się domyślnie. System tekstowy mogę otworzyć w emulatorze terminala.Bardzo ładnie się zamyka system. Należy wybrać ikoną Menu Głowne i opcję menu Wyloguj się. Są 3 rodzaje zamknięcia: samo wylogowanie , restart systemu i zamknięcie systemu. Dzięki temu unika się błedu zamknięcia systemu bez wylogowania użytkownika , co przy ponownym uruchomieniu wywoływało komunikat "not cleanity closed , check forced".
Zauważyłem ,że X-Windows pracuje wolniej od Windows 98. Dokucza mi to przy przeglądaniu dokumentacji w trybie graficznym. Mam 32 MB pamięci operacyjnej i stare Pentium 120 MHZ.
27września 2002, W dniu dzisiejszym wydrukowałem pod Linuxem RED HAD pierwsze kartki na mojej drukarce HP Deskjet 920 C. Mialem z tym trochę kłopotów. Gdy pierwszy raz uruchomiłem edytor to po zadaniu drukowania nic się nie drukowało. Potem otworzyłem ikonę start i z okna Nautilusa ikonę Ustawienia Systemowe. Tam wybrałem ustawienia drukarki. Utworzyłem kolejkę wydruku dla portu LPT2 mojej drukarki HP Deskjet 920 C.
.Na początku błędnie wybrałem pierwszą z opcji POST SCRIPT i wtedy wydruk ruszył , ale drukowało litery jezyka POST SCRIPT , co zabieralo dużo stron. Nie mogłem tego przerwać systemowo , więc czasem wyłączałem drukarkę , czasem podkładałem wielokrotnie te samą kartkę. Wydruk dało się systemowo przerwać przez skasowanie kolejki wydruku.
Następnie tworzyłem ją na nowo i edytowałem ,aż wreszcie dobrałem ustawienia : Drukarka HP , nie było sterownika dla Deskjet 920 C , więc wybralem podobny od DESKJET 930 c i pierwszy z brzegu sterownik cdj550. Po tym wreszcie udało się wykonać prawidłowo 2 wydruki testowe i wydruk pliku wykonanego przez edytor okienkowy GEDIT.
Przy klikaniu w pulpit prawym przyciskiem myszy udalo mi się zamontować dyskietkę 1,44 MB , jako urządzenie FDD
w katalogu /dev/floppy. Katalog /dev/floppy1 jest chyba przewidziany dla dyskietki B: , mam ten napęd dla dyskietek starych 1,2 MB 5 1//4 cala. Udalo mi się też zamontować dysk 850 MB od Windows wlożony do kieszeni E:.
Musialem podać w oknie terminala komendę mount -t vfat /dev/hda1 /mnt/dyskE.
Po tym w katalogu /mnt/dyskE. widziałem zawartośc dysku E: od systemu Windows.
vfat oznacza typ partycji Windows. /dev/hda1 oznacza katalog rozpoznanego przez Linuxa urządzenia dysku twardego.
28 września 2002 . Udało mi się uruchomić połączenie z Internetem. Oglądałem strony internetowe w oknie standardowej przeglądarkiNautilus , a później w oknie przeglądarki Mozilla (Netscape). Ta przeglądarka działa na moim komputerze niezwykle wolno. Być może mam za słaby komputer. Jest to dużo wolniej niż pod Windows 98. Dzisiaj powtórzyłem montowanie dysków , dyskietki oraz CD ROMa. Linuks gorzej obsluguje napęd CD ROMa w przypadku błędów odczytu. Nie można płyty ani wyjąć , ani odmontować. Trzeba czekać do zamknięcia systemu.
Po zamontowaniu mojej parycji z Linux Suse przekopiowałem moje skrypty z Linuxa Suse do Linuxa Red Hat. Po drobnej modyfikacji mozna je będzie używać. Jest różnica w deklaracji napędu CD ROM w katalogu /dev:
dla Linuxa Suse jest /hdd dla Linuxa Red Hat jest /cdrom.
Robiłem też próbę startowania Linuxa po włożeniu dysku do kieszeni E:.Niestety po uruchomieniu LILO wystąpił komunikat Kernel panic - nie mogło znaleźć plików na dysku C:.
Widocznie szuka na adresie absolutnym dla napędu C:. Na szczęście nie zepsuł mi dysku.
Ale udało mi się wysłać pocztę elektroniczną. Przy klikaniu w pulpit prawym przyciskiem myszy udalo mi się zamontować dyskietkę 1,44 MB , jako urządzenie FDD.
29 września 2002 . dzisiaj wykonałem aktualizację instalacji. Dodałem 26 pakietów : w tym MYSQL , obsługę baz DBASE3 , obsługę archiwów zip. Przerobiłem też LILO na możliwośc uruchomienia jako 2 opcję Windows 98 z dysku D: Osiągnąłem to na etapie instalacji aktualizującej.
Tylko dziwnie się zgłasza system: jest najpierw komunikat "loading Win98 Nieprawidłowy dysk Wymień dysk i nacisnij dowolny klawisz".
Gdy nacisnę dowolny klawisz zgłasza się już prawidłowo Linux Loader z mojego dysku 4,3GB , który ma obsługiwać wybór Linuxa Suse i Windows 98. Gdy wybiorę Windows (domyslna opcja dla 2 LILO) , to ładuje się prawidłowo Windows 98. Później opanowałem ten problem uruchamiając z linii komend program lilo , który zatwierdził wprowadzone przeze mnie zmiany w pliku lilo.conf. W następnych dniach opanowałem obslugę drukarki atramentowej hp deskjet 920c. Musiałem utworzyć dla niej kolejkę wydruku i dobrać właściwy sterownik. Był dla podobnej typu hp deskjet 930.
Aby uruchomić kartę dźwiękową OPTI-82C930, uruchomiłem program sndconfig , i podałem mu parametry: przerwania , adres portu itp. Potem brakowało jeszcze jakichś modułów. Gdy zainstalowałem pliki nagłówkowe i źródła jądra i dokonałem pierwszej kompilacji jądra to te moduły się odnalazły. Przy piewszej kompilacji jądra używałem przestarzałej metody make config , przy której musiałem po kolei wprowadzać parametry bez możliwości powtórzenia w celu zmiany wykonanych kroków. Okazało się ,że mój zużyty napęd CD-ROMa (Mitsumi 4x) sprawia poważne problemy przy instalacjach. Jeżeli wystąpił błąd podczas instalacji w trybie tekstowym (wymuszony z powodu małej pamięci 32 MB) , to musiałem ponownie uruchamiać komputer. Podczas zakładania CD ROMa przy uruchomionym programie GNOME automatycznie zgłasza się GNOME RPM , który można użyć do instalacji dodatkowych pakietów. Jeżeli wystąpił wtedy błąd , to nie mogłem też wyjąć płty z napędu i musiałem restartować system operacyjny. Musiałem więc często uruchamiać CDROM czyszczący przed założeniem płyty instalacyjnej. Ostanio wypracowałem metodę , kopiowania nowych pakietów pod systemem Windows 98 na twardy dysk i instalowania tych pakietów pod Linuksem już z twardego dysku podłączonego onstrukcją mount.
Windows 98 nie zamyka napędu , przez co łatwiej jest ponowić próbę czytania CDROMa bez restaru systemu.
12 października 2002 :Zmiana trybu obsługi dysków na 32-bitowy. Wprowadzając (na wzór CHIP SPECJAL Linux grudzień 2001 str 15) instrukcję /sbin/hdparm -c1 /dev/hda osiagnąłem 32-bitową obsługę dysku logicznego hda. (DOS, Windows - C:). Analogicznie to zrobiłem dla innych dysków /hdb i /hdc .Patrz plik hd-32bit.
13 października 2002 . dzisiaj po tygodniu prób uzyskałem w procesie kompilacji pełnosprawne jądro.Uzyskałem w nim obsługę napędu OMEGAZIP 100 MB na porcie LPT1. Nie wystarczyły na razie zmiany w konfiguracji SCSI i Obsługa portu rónoległego , ale też musiałem wprowadzic z linii komend insmod ppa.o wykonej po wejsciu do katalogu /lib/modules/2.4.7.10-custom/drivers/kernel/scsi. Dużo pracy musiałem włozyć w odtworzenie osiągniętej przez jądro pierwotne obsługi urządzeń zewnętrznych. Aby odtworzyć obsługę tych urządzeń wylistowałem instrukcją lsmod > nazwa_pliku listę zainstalowanych modułów. Ta lista dopomogła mi w prawidłowym dobraniu sterowników do obsługi karty dźwiękowej , karty sieciowej i drukarki atramentowej na porcie lpt2. Odtworzyłem obsługę karty dżwiękowej OPTI 82930 (co już wcześniej osiągąłem w jądrze z instalacji po użyciu programu SNDCONFIG.
Odtworzyłem obsługę karty sieciowej REALTEK-8029 , po odczytaniu nazwy moduły dobranego przez jądro pierwotne: ne2k-pci. Okazało się ,że przy wybraniu sterownika TULIP w wersji Y (wbudowanej do jądra) występował fatalny błąd brak modułu tulip.o , który przerywał proces tworzenia jądra. Musiałem ten sterownik wybrać w wersji modułu. Równiez dla drukarki odnalazłem nazwy modułów parport i parport_pc.Po nazwach modułów i przy pomocy helpów odworzyłem prawidłowy wybór opcji przy konfiguracji jądra.Następne konfiguracje jadra wykobywałem przy pomocy wywołąnia make xconfig. Jest jeszcze metoda make menuconfig , która wymaga instalacji pakietów ncurses, czego nie doprowadziłem jeszcze do końca z powodu błędów odczytu CDROMa. Jako konfigurację wejsciową uzyłem pliku defconfig , który się znajduje w podkatalogu /arch/kernel w głąb katalogu ze źródłami. Plik domyślny defconfig ma domyslne ustawienie komputera Pentium III , które musiałem obnizyc na mój Pentium P86. Wyłączyłem obsługę USB. W celu skonfigurowania napędu OMEGA ZIP , ustawiłem opcje SCSI SUpport , SCSI Support Disk, i SCSI Low Level , gdzie wybrałem obsługe starszego typu Omega ZIP.
Tak wygląda mój plik konfiguracyjny jadro_586.
Następnym krokiem jest make dep. Trwał on na moim komputerze ok 20 min.
Potem podawałem make clean. ten etap trwał poniżej minuty.
Następnym krokiem było make zImage.
Ten etap trwał ponad godzinę , a po zmianie trybu obsługi dysków na 32-bitowy - 48 min. Zawsze jądro wynikowe było za duże i należało wykonać jego kompresję przez make bzImage.
Ten etap trwał ok minuty , a w przypadku pominięcia kroku make zImage , program wykonywał wtedy pełny proces tworzenia jądra , i też trwał ok godziny.
Następnym etapem jest make modules , co trwało ponad godzinę.
Ostatnim etapem był make modules_install, co trwało kilka minut.
Po ukończeniu kompilacji jądra kopiowałem nowe jądro plik bzImage z podkatalogu usr/src/linux/arch/i386/boot do katalogu /boot ze zmianą nazwy na vmlinuz_nowe. Dokonałem też raz zmiany w pliku lilo.conf przez skopiowanie sekwencji na temat jądra pierwotnego. Wzorowałem się przy tym na zeszycie CHIP Special Linux z lipca 1999.Skopiowałem grupę wierszy image , label , root i read-only , gdzie podstawiłem image=/boot/vmlinuz_nowe , label=Linux Nowy. wiersz root bez zmiany root=/dev/hda. patrz lilo.conf.
Dokonałem też zmiany w skrypcie inicjalizacyjnym /etc/rc.d/rc.local
Wstawiłem tam wywołania moich skryptów do montowania dysków twardych z systemu Windows i napędu omega zip. Archiwum plików źródłowych z Linuxa Red Hat.
Okazało sie później ,że aby uruchomić napęd Omega ZIP pod Linuxem nalezy zainstalować odpowiedni moduł komendą insmod . To samo da się osiągnąć dla jądra z pierwszej instalacji.
21 października 2002 . Uruchomiłem serwer Apache i skrypty PHP.Aby to uzyskać musiałem uzupełnić instalacje o system obsługi PHP. Ponieważ ciągle mi nawala napęd CDROMa , skopiowałem oba CD ROMy instalacji RED HAT 7.2 na dysk twardy 40GB do jego partycji głównej (dysk C:) pod systemem operacyjnymWindows. System operacyjny Windows lepiej sobie radzi z obsługą niepełnosprawnego napędu CD ROMa. Nie blokuje napędu , przez co łatwiej jest wyjąć krążek w razie błędu odczytu i ponowić próbę. Pod Linuxem 7.2 jest widoczna tylko partycja główna tego dysku o wielkości 8,4 GB. Takie ograniczenie ma mój BIOS. Instalację robiłem programem GNORPM wywoływanym w systemie okienkowym GNOME.
Ponieważ przy próbie instalacji php (plik php-4.0.6-7.i386.rpm ) instalator zgłaszał potrzebę zainstalowania bibliotek :libcurl.so.1 , libgd.so.1.8 oraz libmm.so.11 , więc przeszukałem katalogi rpm w systemie Windows na zawartośc tych łańcuchów znaków i odnalazłem pliki rpm , które zawierają żądane biblioteki: curl-7.8-1.i386.rpm , gd-1.8.4-4.i386.rpm oraz mm-1.1.3-1.i386.rpm ( na 1 CDROMie instalacyjnym).
Następnie kazałem programowi GNORPM zainstalować te 4 pliki.
Przed próbami z serwerem Apache uruchomiłem program /usr/bin/apacheconf.
W oknie konfiguracji wprowadziłem nazwę lokalnego serwera localhost.
Program ten zapisał zmiany w pliku /etc/httpd/conf/httpd.conf
W pliku tym jest napisane ,że samodzielne zmiany w tym pliku są usuwane przy następnym starcie systemu.
Podbnie się dzieje z innymu plikami konfiguracyjnymi. (Zdarzyło mi się to z plikiem FSTAB). W Linuxie RED HAT 7.2 , tę pracę przejęły specjalne programy konfiguracyjne i dla zmian w plikach konfiguracyjnych przez uzytkownika są przeznaczone tylko niektóre pliki. Trzeba patrzeć na komentarze.Po skończeniu instalacji uruchomiłem serwer Apache komendą httpd start (z okna Midnight Commander w oknie terminala).
W oknie przeglądarki nautilus po podaniu w linii adresu http://127.0.0.1/ uruchomiła się strona startowa serwera Apache, skąd doszedłem do dokumentacji.Podczas przeglądaniu pliku /etc/httpd/conf/httpd.conf w oknie MC odnalazłem instrukcje warunkowe

,

 

od których było uzależnione ładowanie bibliotek libphp4.so. Odnalazłem w dokumentacji nowego Apache , że aby stała HAVE_PHP4 była zdefiniowana należy ją podać w wywołaniu httpd -HAVE_PHP4.
Po tym wywołaniu wykonał się skrypt PHP. W oknie przeglądarki nautilus po podaniu w linii adresu http://127.0.0.1/phpinfo.php uruchomił się ten skrypt. Wcześniej ten skrypt musiałem skopiować do katalogu /var/www. Zmienił się ten adres dla nowego Linuxa w porównaniu ze starszą wersją. Skrypt posiada jedną instrukcję phpinfo().

7 listopada 2002 . Dzisiaj dokonałem ponownej instalacji Linuxa na swoim dysku 2,4 GB. Skłoniło mnie to tego zepsucie się logowania użytkownika ROOT w oknie GNOME. Stało się to po próbach zmiany ustawień Nautilusa i wcześniejszych próbach zmiany ustawień desktopa.. Wczesniej zepsuło się wyświetlanie w panelu ikony aplikacji pracującej w tle. Ciekawe , że dla podrzędnego uzytkownika rafal logowanie działało poprawnie. Nie mogłem tego błędu naprawić ,ani przez aktualizację instalacji , ani . Ponieważ miałem jeszcze niedużo plików do uratowania ,więc zdecydowałem się na ponowną instalację od początku. Z uwagi na niepewny napęd CD ROMa zainstalowałem tylko minimalną (410) ilość pakietów proponowaną przez porgram instalatora. Natępne pakiety zamierzam instalować przy pomocy gnorpm. Podczas instalacji zbyt szybko przeskoczyłem konfigurację sieci i monitora , niewłaściwie ustawiłem ich parametry i miałem problemy z uruchomieniem Gnome i sieci.
Ale naprawiłem te błędy przy pomocy programu setup wykonywanego w trybie tekstowym..
Przy ustawieniach monitora doświadczalnie dobrałem rozdzielczość na 640x480 , aby pojawił się czytelny zsynchronizowany obraz. Ponieważ przy wykonywaniu niektórych aplikacji (np make xconfig) obraz nie mieści się na ekranie, zamierzam w przyszłości dograć jakiś ekran o rozdzielczości przynajmniej 860x600.
Program setup pomógł mi też skonfigurować drukarkę HP DESKJET 920 C. Dobrałem znowu pierwszy z brzegu sterownik cdj550.dla drukarki typu HP DESKJET 930c. Natomiast nie udało mi się jeszcze dobrać sterownika do starej drukarki igłowej Seikosha SP 1900 plus. Użyłem go też do konfiguracji mojej karty dźwiękowej.
Ma też on opcje konfiguracji ustawień klawiatury, ustawień identyfikacji , myszy i inne , których na razie nie potrzebowałem zmieniać. Wygląda na to ,że dla starych drukarek już nie dają sterowników, trzeba będzie poszukać. Na razie drukowało na niej jakiś tekst post script. Aby przerwać beznadziejnie długie drukowanie przerywałem ten proces w aplikacji Monitor Systemu otwieranej w okienkach GNOME.
Odtworzyłem ustawienia w lilo.conf na temat ładowania systemu operacyjnego Windows z innych dysków.Po zamontowaniu dysków Windows używałem dysku 40 GB , jako nośnik do doinstalowania plików źródłówych do kompilacji jądra.
8 listopada 2002 . Dzisiaj dokonałem dostrojenia parametrów ekranu dla Gnome na rozdzielczość 800x600 z 24-bitowym kolorem. Dobralem w miarę dokładnie typ monitora. Mam Daevoo CMC-1424 S , podstawilem podobna nazwe Daevoo CMC-1427. Dobralem tez jakis układ czasu dla karty S3-Virge zaczynający sie na znaki S3. Setup zrobil test ekranu pomyslny. Następnie zatwierdziłem te parametry i zrestartowalem system.
Dzisiaj niechcący usunąlem sobie z panelu krawędziowego (dla uzytkownika root) z dołu listę zadań i udało mi się to później naprawić. Nie wiedzialem co to jest za element. Więc założyłem przy pomocy aplikacji Gnome User Manager nowego użytkownika geniusz i na po zalogowaniu się na tego użytkownika próbowałem zmiany w panelu. Tam zbadałem właściwości widocznej belki z ikonami zadań i okazało się , że ten element nazywa sie tasklist. Potem zalogowałem się jako root i próbowałem dodać nowy element do panelu i odnalazłem , że w podmenu applet jest pozycja lista zadan. Po jej założeniu przywróciłem widoczna belkę z ikonami zadań wykonywanych. Wcześniej byłem zmuszony założyć panel menu , ktory wyświetla ikonę aktywnego zadania. Ale to usunięcie dokonalo sie w dziwnych okolicznosciach.
Uruchmilem netscape communicator , a potem usiłowałem po przełączeniu na drugie biurko uruchomić mozillę. Albo coś linux sknocil , albo ja niechcący przy nieudolnych ruchach myszą na skutek strasznie wolnej pracy okienek usunąłem ten element. Przy próbach naprawy klikałem prawym przyciskiem myszy w 4 kwadraciki w prawej części panela krawedziowego domyslnego. I w oknie wlasciwosci ustawilem kratkę "show tasklist arrow". To dalo mozliwość oglądania rozwijanej listy zadań wykonywanych przez system, ale to nie przywróciło zgubionej uprzednio listy zadań w panelu..
15 maja 2004 z powodu powolnego działania Okienek w Linuxie prawie 2 lata nie używałem Linuxa. W tym czasie wymieniłem defektowny napęd CD-ROM , na nagrywarkę LITEON , modem Zoltrix na modem wewnetrzny. Zmieniła się też karta sieciowa na podobną Ethernet Realtek 8029 , ale trochę inną. Znowu popsuły się okienka GNOME dla uzytkownika root , natomiast dobrze działały dla zwykłego uzytkownika rafal.Ale linux nie rozpoznaje nowego modemu i nowej karty sieciowej i przestało działać połaczenie z internetem.
14 czerwca 2004 - naprawiłem wreszcie działanie okienek dla użytkownika root. Robiłem nowe instalacje Linuxa na starych partycjach -bez skutku. Pomogło wreszcie usunięcie kilku podkatalogów z parametrami konfiguracyjnymi dla GNOME w katalogu /root - /.gconf , /.gconfd , /.gnome ,/.gnome-desktop i /.gnome_private. Po ponownym zalogowaniu jako root programy GNOME utworzyły na nowo te katalogi z konfiguracją. Wpadłem na ten pomysł , po zalożeniu nowego użytkownika , który nie miał tych katalogów, które powstały po uruchomieniu GNOME (komendą startx).
1 lipca 2005 Zainstalowałem Ten sam Lionux Read HAt 7.2 na tym samym dysku , ale w nowszym komputerze Pentium 600 Mhz. Niestety występowały podczas prób instalowania ustawień internetowych błędy ochrony pamięci. W poniedziałek 4 lipca 2005 r. po 3 instalacjach system nie chciał się uruchomić. Zrezygnowałem więc z niego i zainstalowałem nowszą wersję Linuxa Suse 9.1 Personal.


Początek strony,

Data aktualizacji strony 2005-07-05