Programowanie na komputerze AS-400.

Bladysys-błędy systemowe w Cobolu Kopspl-programy do obsługi SPOOL file Cpf-podprogramy do obsługi komunikatów w CL C-AS400-nauka językA C
Paramzb-program do pobrania daty aktualizacji zbioru Ostdzien-wstawienie ostatniego dnia miesiąca do pola daty Przenoszenie pliku źródłowego do innej biblioteki-CL- PRZENMBR.zip Aktualizacja słownika PKWiU -Cobol-AKTPKW.ZIP
poprogram DTC liczy różnicę dat Archiwum z wszystkimi plikami MODULYSR.ZIP  
Linki firm pracujących na komputerze AS-400
http://www.dl.com.pl http://www.ibm.com
http://www.trax.com.pl  

W mojej pracy zawodowej programuję w języku COBOL dla obliczeń ekonomicznych.
Większość programów nie ma charakteru ogólnego , dane używane są tajne , więc nie będę tych programów udostępniał.


Mam 2 programy w Cobolu do wydrukowania opisu błędu na kolejce wydruku BLADZB i BLADCZYT. Są spakowane w pliku BLADYSYS.ZIP.
Dla organizacji środowiska używa się języka komend komputera AS-400 tzw. Control Language skrót CL.

W języku Cobol utworzyłem program AKTPKW na aktualizację Słownika PKWiU.
Podany program źródłowy użytkownik może przerobic dla własnych potrzeb.


Udostępniam 2 programy źródłowe do obsługi zbiorów kolejki wydruku tzw SPOOL File.
KOPIUJSPL służy do kopiowania pliku SPOOL File z kolejki wydruku do pliku tekstowego na folderze , skąd można go skopiować na komputer PC.
KASSPL służy do szybkiego kasowania wielu plików SPOOL File o kolejnych numerach SPOOLa .
Podczas błędów działania testowanych programów , zdarza się tworzenie zbiorów wydruku dla wszystkich przetwarzanych rekordów bazy danych , może więc powstać kilka tysięcy krótkich plików SPOOL File o tym samym numerze głównym JOBa ale o kolejnych numerach Spoola , których kasowanie ręczne jest żmudne. Program po podaniu parametrów SPOOLa i zakresu kolejnych numerów automatycznie kasuje wszystkie zadane SPOOLe.
Pobierz plik z obydwoma tymi programami
KOPSPL.ZIP.


Do obsługi niektórych komunikatów błędów systemowych w języku CL służą podprogramy w tym języku spakowane w pliku cpf.ZIP.


Rozpocząłem naukę języka C w wersji dla komputera AS-400.
Można pobrać przykłady w pliku
c_as400.zip.


Ostatnio dołączyłem ciekawe programy Paramzb w języku CL na pobranie do zbioru fizycznego parametrów innego zbioru fizycznego oraz program Datazb ( w języku Cobol), który bada czy data aktualizacji zbioru jest z danego miesiąca. Znajdują się one w pliku datazb.zip.
Utworzyłem tez podprogram OSTDZIEN na podanie ostatniego dnia miesiąca , przy czym dla miesiąca luty pobiera informację od systemu czy jest to rok przestępny.
Drugi podprogram DATAPRZ tworzy datę przetwarzania o 1 miesiąc wcześniejszą od aktualnej. Oba podprogramy są w pliku
DATAPRZ.ZIP.
W języku CL utworzyłem program PrzeniesMB na przenoszenie podzbioru źródłowego membra do innego Zbioru Źródeł w innej bibliotece. Program działa w pętli i pamięta podane ostatnio nazwy Podzbioru , Zbioru Wejściowego , Biblioteki Wejściowej ,Zbioru Wyjściowego i Biblioteki Wyjściowej. Po podaniu parametru "N" program kończy pętlę.
W dniu 20 lutego 2001 r dołączyłem podprogram w Cobolu do liczenia różnicy dat.
Podprogram utworzyła koleżanka z pracy. Ja go ostatnio używałem i dokonałem drobnych zmian. Można go pobrać w pliku
DTC.
W kwietniu 2001 r. utworzyłem kilka programów do kopiowania wszystkich podzbiorów danego zbioru źródłowego do plików tekstowych na folderze. W celu utworzenia bazy danych zawierającej informację o podzbiorach źródłowych służy program w CL - Tworzmape.
Do kopiowania pojedynczego podzbioru (membra) służy podprogram KopiujdoPCd . Oba te podprogramy są wywoływane przez program główny w Cobolu SKLAPCDOC , który tworzy bazę z nazwami wszystkich podzbiorów źródłowych , a następnie odczytując te nazwy , kopiuje wszystkie podzbiory do dokumentów PC na folderze , skąd już przy pomocy Norton Commandera mogą byc one skopiowane na dysk twardy komputera IBM PC.
Użytkownik w oknie dialogowym podaje 4 parametry: nazwę zbioru programów źródłowych, nazwę biblioteki dla tego zbioru , nazwę zbioru do zapisania nazw podzbiorów źródłowych i nazwę biblioteki dla tego zbioru. Folder do zapisu jest ustawiony na sztywno "WITO", mój osobisty folder. Ale mając wersję źródłową , można tę nazwę zmienić , lub uzależnić od nowego parametru.
Dzięki temu programowi wyskładowałem na komputerze IBM PC swoje programy źródłowe. Niestety na naszym AS-400 zaczyna brakować miejsca na dyskach. Jest to jeden komputer dla ponad 100 użytkowników. W Internecie można pobrać archiwum z plikami źródłowymi
MODULYSR.ZIP.


Data aktualizacji strony: 2007-03-21 14:48:27 +0100